8. How many molecules of disulfur tetrachloride have a mass of 10.3 g? 6.2 x 10
ID: 993973 • Letter: 8
Question
8. How many molecules of disulfur tetrachloride have a mass of 10.3 g?
6.2 x 1023 molecules
6.2 x 1022 molecules
3.01 x 1023 molecules
3.01 x 1022 molecules
0.05 molecule
7. What is the mass of 4.50 x 1023 atoms of magnesium, Mg?
7.48 x 1045 g
18.2 g
0.748 g
9.00 g
1.82 x 1047 g
6. What is the mass in grams of 0.250 mol of the common antacid calcium carbonate?
0.0250 g
25.0 g
1.50 x 1023 g
0.0400 g
400.0 g
a.6.2 x 1023 molecules
b.6.2 x 1022 molecules
c.3.01 x 1023 molecules
d.3.01 x 1022 molecules
e.0.05 molecule
Explanation / Answer
8.
MW of S2Cl4 = 108.0586 g/mol
then
mol = mass/MW = 10.3/108.0586 = 0.095318 mol
1 mol = 6.022*10^23
so
0.095318 mol = 0.095318*6.022*10^23 = 5.7400*10^22 molecules
NOTE Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.