19. How many liters of a 0.250 M solution of glucose contain 0.300 mol of glucos
ID: 993970 • Letter: 1
Question
19.
How many liters of a 0.250 M solution of glucose contain 0.300 mol of glucose?
8.3 L
0.75 L
1.20 L
7.5 L
0.83 L
18. How many grams of sodium chloride are contained in 3.00 L of a 2.00 M solution of sodium chloride?
39.0 g
351 g
168 g
87.8 g
6.00 g
16. How many moles of water will be made from the reaction of 3 moles of elemental hydrogen
(H2) with 3 moles of elemental oxygen (O2)?
4.5 moles of water
3 moles of water
6 moles of water
9 moles of water
1.5 moles of water
a.8.3 L
b.0.75 L
c.1.20 L
d.7.5 L
e.0.83 L
Explanation / Answer
19.
M = mol/V
V = mol/M = 0.3/0.25
V = 1.2 L
18.
M = mol/V
mol = MV = 3*2 = 6 mol
mass = mol*Mw = 6*58 = 348 mol
16.
H2 + O2 = H2O
balance
2H2 + O2 = 2H2O
3:3 ratio so
3 mol of H2 react to form 3 mol of water
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.