Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lead-208 nucleus has a mass defect of 1.714 g/mol. determine the binding ene

ID: 993592 • Letter: T

Question

The lead-208 nucleus has a mass defect of 1.714 g/mol. determine the binding energy per nucleon for lead-208 nuclei. (1 MeV is 1.602 10^-13 J). 1.597 10^-4 MeV 1.597 10^3 MeV 19.47 MeV 24.68 MeV 7.677 MeV ANS: E PTS: 1 DIF: Moderate REF: 19.5 KEY: Chemistry | general chemistry | nuclear chemistry | energy of nuclear reactions | mass-energy calculations MSC: Quantitative The mass defect arises because the sum of masses of the component nucleons is 1 than that of the nucleus. ANS: F PTS: 1 DIF: Easy REF: 19.5

Explanation / Answer

Given mass defect , m = 1.714 g/mol

                                  = (1.714 g/mol ) / ( 208 g/mol)

                                  = 8.240x10-3 g

                                  = 8.240x10-6 kg

Binding energy , E = mc2

Where c = speed of light in vacuum = 2.9979x108 m/s

So E = 8.240x10-6 kg x (2.9979x108 m/s)2

        = 7.406x1011 J

        = 7.406x1014 /(1.602x10-13 ) MeV                   since 1 MeV = 1.602x10-13 J

        = 4.623x1024 MeV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote