Delta G^degree for a reaction indicates that the reaction favors formation of pr
ID: 991891 • Letter: D
Question
Delta G^degree for a reaction indicates that the reaction favors formation of products. the reaction is spontaneous. the reaction is nonspontaneous. the reaction is at equilibrium. the reaction cannot reach equilibrium. Calculate delta_rG^degree for the reaction below at 25.0 degree CH_4(g) + H_2O(g) rightarrow .3H_2(g) + CO(g) given delta_fG^degree [CH_4(g)] = ?50.8 kJ/mol, delta_G^degree[H_2O(g)] =-228.6 kJ/mol. delta_fG^degree [H_2(g)] = 0.0 kJ/mol. and delta_fG^degree [CO(g)] = -137.2J kJ/mol -416.3 kJ/mol-rxn -142.2 kJ/mol-rxn +142.2 kJ/mol-rxn +315.0 kJ/mol-rxn +416.3 kJ/mol-rxn The half-life of carbon-14 is 5730 years. If a sample initially contains 2.67 mg carbon-14. what mass remains in the sample after 2.40 times 10^4 years? 0.0mg 0.17mg 0.92mg 0.15mg 0.64 mg If a nucleus emits an alpha particle its atomic number decreases by four and its mass number decreases by two. its atomic number decreases by two and its mass number decreases by four. its atomic number increases by two and its mass number decreases by two. its atomic number is unchanged and its mass number is unchanged its atomic number is unchanged and its mass number decreases by four.Explanation / Answer
47. d ( at equilibrium DG0= 0)
48 . DG0rxn = (3*DG0H2+dg0cO) - (DG0H2O+dg0ch4)
= (3*0+-137.2) - (-228.6-50.8)
= 142.2 kj
answer: C
49. k = (1/t)ln(a/)
(0.693/5730) = (1/(2.4*10^4))ln(2.67/x)
x = remaining C-14 = 0.146 mg
answer: d.0.15 mg
50. answer: b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.