Calculate the concentration of the free copper (II) that is in equilibrium with
ID: 989976 • Letter: C
Question
Calculate the concentration of the free copper (II) that is in equilibrium with the complexed copper (II) ion, Cu(NH3)42+ in the solution. Does the calculated value make sense and what does it imply?
B. EFFECT OF CONCENTRATION ON CELL PO TENTIALS 1. Complex lon Formation: Cu(NH3)42+ E0cell, before adding anything Ecell, after adding 6 M NHs to the copper cell 0.414 V 0.812 V Calculate the concentration of the free copper (II) that is in equilibrium with the complexed copper (Il) ion, Cu(NH3)42+ in the solution 0592 Vlog cell -log 0.0592 V Cu2+ E , , = 0.0592V, ([Cu21] 10.1 M] 0.812 V 0.414 V-_-log 2(0.812V - 0.414 V) [Cu2+] -0.0592 V [Cu2+] [0.1 MI2 10 13.45 [Cu2+] = 3.58 x 10-16MExplanation / Answer
It seems you have already calculated the concentration of free Cu (II) from the cell potential values. Are you looking for the concentration of the Cu-ammonia complex? If so, then this may be the solution.
The reaction that we need to consider is
Cu (s) + 4 NH3 (aq) -----------> [Cu(NH3)4]2+ (aq) + 2e-
K = [Cu(NH3)42+]/[Cu2+][NH3]4
At equilibrium, the emf of the cell, E = 0 and from the Nernst equation, we have,
0 = E0 – 2.303RT/nF log10K
or, E0 = 2.303RT/nF log10K
Now, E0 = 0.414 V. Therefore,
0.414 V = (8.314 J/mol.K)(298 K)/(2 mol)(96500 C) log10K
or, 0.414 = 0.059/2 log10K
or, 0.414 = 0.0295 log10K
or, log10 K = 14.034
or, K = 1014.034 = 1.08*1014
The equilibrium constant is 1.08*1014. It is seen that the equilibrium constant has a large positive value, indicating that virtually all the Cu is complexed with the ammonia solution. Also, we have calculated free [Cu2+] as 3.58*10-16 M. The concentration of free Cu is extremely small, so that’s also an indication that almost the Cu is complexed to ammonia. This is the uncomplexed Cu2+ that is in equilibrium with the copper tetra-amine complex.
Let the concentration of [Cu(NH3)42+] be x M. Also, it is important to note that the concentration of ammonia is virtually equal to that of the copper tetra-amine complex, hence, [NH3] = x M.
Therefore,
K = (x)/(3.58*10-16)(x)4
or, 1.08*1014 = 1/(3.58*10-16).x3
or, 0.0387 = 1/x3
or, x3 = 25.8397
or, x = 325.8397 = 2.956
The concentration of free Cu(II) is 3.58*10-16 M and that of the complexed species is 2.96 M.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.