The equilibrium constant, K , for a redox reaction is related to the standard po
ID: 989621 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for a redox reaction is related to the standard potential, E, by the equation
lnK=nFERT
where n is the number of moles of electrons transferred, F (the Faraday constant) is equal to 96,500 C/(mol e) , R (the gas constant) is equal to 8.314 J/(molK) , and T is the Kelvin temperature.
Part A
Use the table of standard reduction potentials given above to calculate the equilibrium constant at standard temperature (25 C) for the following reaction:
Fe(s)+Ni2+(aq)Fe2+(aq)+Ni(s)
Express your answer numerically.
K =
Part B
Calculate the standard cell potential (E) for the reaction
X(s)+Y+(aq)X+(aq)+Y(s)
if K = 4.04×103.
Express your answer numerically in volts.
Reduction half-reaction E (V) Ag+(aq)+eAg(s) 0.80 Cu2+(aq)+2eCu(s) 0.34 Sn4+(aq)+4eSn(s) 0.15 2H+(aq)+2eH2(g) 0 Ni2+(aq)+2eNi(s) 0.26 Fe2+(aq)+2eFe(s) 0.45 Zn2+(aq)+2eZn(s) 0.76 Al3+(aq)+3eAl(s) 1.66 Mg2+(aq)+2eMg(s) 2.37Explanation / Answer
A.
the potential
Fe2+(aq)+2eFe(s) 0.45
Ni2+(aq)+2eNi(s) 0.26
the most negative --> oxidizes
the mos potsivite --> reduces
then
E°cell = Ered - Eox
E°cell = -0.26 +0.45 = 0.19 V
B.
given
nFE°cell = RT*lnK
then
E°cell = RT/(nF)*lnK
n = 1 eelectrons transfer
F = 96500 farady constant
R 0 ideal gas law
T = temperature = 298 K
E°cell = (8.314*298)/(1*96500)*ln(4.04*10^-3) 0 -0.1415
meaning this is not favoured
since K < 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.