Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4 Two solutions, initially at C are mired in a cooline cup calorimeter (Coal 15.

ID: 987978 • Letter: 4

Question

4 Two solutions, initially at C are mired in a cooline cup calorimeter (Coal 15.5 Jrg. When a 1000 ml volume of o100 MAgNOR solution is mixed with a ton of sample of 0.M NaCl solution, the temperature in the calorimeter rises to 25 , 30CDetermine the DH, for the action as written below. Assume that the density and heat capacity of the solutions is the same as that of water Nackag- A Nostag) -As NaNoking) DHrn - ? A) -35 By ANI O-140 k! D) -16 k E) -250 k 25) When you place a sealed can of air on a hot severe thunder, the can undergoes an increase in A) thermal energy. B) pressure, C) temperature D) all of the above E) none of the above 2) EBS6 J of work is done by a system while it loses 289 of heatwhat is the value of AE? B) SJ 9) 67 D) +134 A) -645 E) -67 states that energy that can be neither created or destroyed.

Explanation / Answer

24. Volume of AgNO3 reacting=100 ml

Moles of AgNO3 reacting=(100/1000)*0.1=0.01 mol

Volume of NaCl reacting=100 ml

Moles of AgNO3 reacting=(100/1000)*0.2=0.02 mol

As per reaction stoichiometry AgNO3 is limiting reagent, hence 0.01 mol of both compounds will react.

Heat released=CCal*dT + mass of solution*heat capacity of water*dT

                                =155*(25.30-24.60)+(100+100 ml)(1g/ml )*4.2*(25.30-24.60)

                =697 J

Heat of reaction=-Heat released/Moles reacted=-697/0.01=-69700 J=-69 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote