The Henry\'s constant for dichloromethane (DCM) is approximately 0.50 mol/(L atm
ID: 987869 • Letter: T
Question
The Henry's constant for dichloromethane (DCM) is approximately 0.50 mol/(L atm) at 20degreeC. What is the dimensionless Henry's constant? If the atmospheric concentration of DCM is measured to be 1.0 mu/m^3 what is the concentration of DCM (in /rg/L) in rainwater at equilibrium? At 25 degree C. the Henry's constant for carbon tetrachloride (CCI,) is 1.1. Assume an indoor pool in a poorly ventilated building has been filled with water contaminated with CC1_4. If after reaching equilibrium with air at 25 degree C, the pool water concentration of CCI_4 is 5.0 ppm, what will the gaseous concentration of CCI_4 in the air be? Will it be in violation of the OSHA air standard which specifies a maximum of 10 ppm,? Show all work to defend your answer.Explanation / Answer
a.) Dimensionless Henry's Constant = Henry's Constant * RT
where, R --> gas constant
T --> Temperature in K
Dimensionless Henry's Constant = 0.5 mol/ L.atm * 8.314 J/ mol.K * 293 K
= 1.21 x 103
Cair = H * Cwater
Cwater = Cair / H
Cwater = 1 / 0.5 = 2 µg/L
b.) Similarly as (a), we can calculate the value of Cair
Cair = H * Cwater
Cair = 1.1 * 5 ppm
= 5.5 ppm
No it will not be a violation of OSHA standard because the concentration of CCl4 in air aor gaseous concentration of CCl4 is less than 10 ppm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.