Show proper I.C.E. setup!!!!!!!!!!!! and calculations please! units and correct
ID: 987693 • Letter: S
Question
Show proper I.C.E. setup!!!!!!!!!!!! and calculations please! units and correct significant figures also! Thanks so much!
In the reaction below, 1.00 mol CH4, 2.00 mol H2S, 1.00 mol CS2, and 2.00 mol H2are mixed in an evacuated 250.0 mL reactor at 960degrees celsius, whereKc=0.036. If[CH4] = 5.56 M at equilibrium, calculate the equilibrium concentrations of the other three chemicals.
CH4(g) + 2H2S(g) <-------> CS2(g) + 4H2(g)
Equilibrium Concentration H2S= Equilibrium Concentration CS2= Equilibrium Concentration H2=Explanation / Answer
Molarity of CH4 = number of moles of CH4/Volume of solution (L) = 4M
Molarity of H2S = 8M
Molarity of CS2 = 4M
Molarity of H2 = 8M
CH4(g) + 2H2S(g) <-------> CS2(g) + 4H2(g)
Since CH4 concentration is higher than the previous concentration, hence the reaction is proceeding in the backward direction
4+x 8+2x 4-x 8-4x
4 + x = 5.56
x = 1.56
Equlibrium concentration of H2S = 8 + 2x = 8 + 2(1.56) = 11.12 M
Equilbrium concentration of CS2 = 4 - x = 4 - 1.56 = 2.44 M
Equilibrium concentration of H2 = 8 - 4x = 8 - 4(1.56) = 1.76 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.