To obtain [FeSCN 2+ ] eq in tube 5, you made the assumption that 100% of the ion
ID: 987229 • Letter: T
Question
To obtain [FeSCN2+]eq in tube 5, you made the assumption that 100% of the ions SCN– had reacted. Now that you know the value for Kc ((208.385), build an ICE diagram to calculate the true percentage of SCN– reacted in tube 5.
Tube 5 is the one with .888 Au
How do I find the true percentage of SCN-?
Explanation / Answer
First of all we need to now what is our equation.
Fe3+(aq)+SCN–(aq)FeSCN2+(aq) equation (1)
The equilibrium constant is given by
Kc=[FeSCN2+]eq/[Fe3+]eq[SCN-]eq
Now our ICE table, as we want to recalculate the initial values of the SCN- we assume that initial concentracions are our X.
Now we calculate the Value of X from the Kc equation
208.385 = 0.00200 / (X-0.00200)2
(X-0.00200)2 = 0.00200/208.385
(X-0.00200)2 = 9.6x10-6
X2 - 0.00200X +(0.002)2 = 9.6x10-6
X2 - 0.00200X +4x10-6 -9.6x10-6 = 0
X2 - 0.00200X -5.6x10-6 = 0
now we solve our cuadratic equation to find X
We find X1 = 0.0035 and X2= -0.0015 we can´t have a negative concentration so X1 is the best choice.
Now we have that the [SCN-] initial is 0.0035 M.
To determine how much did react we substract the 0.00200 of the FeSCN2+ formed.
Then the quantity of SCN- in eq is = 0.0035-0.002 = 0.0015 M (this is the [SCN-]eq)
to find the percentage reacted we divide the [ ] eq / [ ]o x100
0.0015 / 0.0035 x100 = 42.85 % of SCN- did react.
Hope this works for you!
Fe3+ (M) SCN- (M) FeSCN2+ (M) Initial X X 0 Change -0.00200 -0.00200 0.00200 Equilibrium X-0.00200 X-0.00200 0.00200Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.