You have 350 mL of a 5 M NaCl solution. You are told to use this to prepare 500
ID: 985011 • Letter: Y
Question
You have 350 mL of a 5 M NaCl solution. You are told to use this to prepare 500 mL of a 1 M NaCl solution. The molecular weight of NaCl is 58.4 g.
A. Pour 225 mL of the 5 M NaCl into a 500 mL graduated cylinder and add distilled water to 500 mL.
B. Pour 100 mL of the 5 M NaCl into a 500 mL graduated cylinder and add distilled water to 500 mL.
C. Pour 50 mL of the 5 M NaCl into a 500 mL graduated cylinder and add distilled water to 500 mL.
D. Pour 300 mL of the 5 M NaCl into a 500 mL graduated cylinder and add distilled water to 500 mL.
Explanation / Answer
Since you have to prepare 1 M NaCl solution from 5 M NaCl solution
Therefore, let the volume of 5M NaCl required be 'x' ml
Thus, moles of NaCl in 5 M solution = molarity*volume of solution in litres = 0.005*x
Now, Moles of NaCl present in 1 M NaCl solution = 1*0.5 = 0.5
As both x ml of 5 M solution and 500 ml of 1 M solution contains equal moles of NaCl
Therefore, 0.005*x = 0.5
o, x = 100 ml
Hence, the correct option is :- (B)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.