At 25 degree C, the decomposition of dinitrogen tetraoxide N_2O_4(g) rightarrow
ID: 984337 • Letter: A
Question
At 25 degree C, the decomposition of dinitrogen tetraoxide N_2O_4(g) rightarrow 2NO_2(g) has an equilibrium constant (K_p) of 0.144. If the equilibrium pressure of nitrogen dioxide is 0.298 atm, what is the pressure of dinitrogen tetraoxide 2.07 atm 1.62 atm 0.617 atm 0.0128 atm Consider the following reactions at 700 degree C: 2SO_2(g) + O_2(g) rightarrow 2SO_3(g) K_1 = 4.8 2NO(g) + O_2(g) rightarrow 2NO_2(g) K_2 = 16 What is the equilibrium constant for the following reaction SO_2(g) + NO_2(g) rightarrow SO_3(g) + NO(g) K_3 = 21 1.8 11 77 0.55Explanation / Answer
Solution :-
N2O4 ----- > 2NO2
Kp = 0.144
Equilibrium pressure of the NO2 = 0.298 atm
Equilibrium pressure of N2O4 = ?
Kp = [NO2]^2/[N2O4]
0.144 = [0.298]^2 / [x]
[x]= [0.298]^2 / 0.144
[x] = 0.617 atm
So the equilibrium pressure of the N2O4 = 0.617 atm so the answer is option d .
Q5).
The final equation is the sum of given two equations
To get the final equation we need to reverse the equation 2 and half both equations
When we reverse the equations then rate constant is inversed and when we half the equation then rate constant is taken as square root of the original rate constant
So for the final equation
K3 = (4.8)^0.5 * (1/16)^0.5
K3 = 0.55
So the answer is option e
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.