The change of internal energy cU° in the combustion of C60 (s) is -25,968 kJ/mol
ID: 984134 • Letter: T
Question
The change of internal energy cU° in the combustion of C60 (s) is -25,968 kJ/mol @ 25°C. To do these problems each requires a balanced chemical equation. It is assumed that you can figure out the equation from the specific description of enthalpy.
a. What is the enthalpy of combustion, cH° of C60 (s)? ans. -25,968 kJ/mol See text section 3.3, p 78.
b. What is the enthalpy of formation, fH° of C60 (s)? ans. 2357 kJ/mol See text section 3.5, p 82.
c. What is the enthalpy of vaporization of C60 (s) to C (g) per mole of C (g)? ans. 677.4 kJ/mol See text section 3.1, p 70.
d. How does this compare with the enthalpy of vaporization of graphite and diamond to C (g)?
C(graphite) vaporization = 716.7 kJ/mol C(diamond) vaporization = 714. 8 kJ/mol.
For data to compare, look up fH° of carbon (diamond) and carbon (graphite) from the Table in the data section of our book.
Explanation / Answer
a. )
C60 + 60 O2 ------------------------> 60 CO2
cH° = H° products - H° reactants
= -60 x -393.5 - 2357
= - 23968 kJ/mol
b. )
cH° = -23968 kJ/mol
C60 (s) + 60 O2 (g ) ------------------------> 60 CO2 (g)
cH° = H°f (CO2) - { (H°f (O2) + H°f (C60 ) }
-23968 = -393.5 - {0 +H°f (C60 }
H°f (C60 = 2357 kJ/mol
c. What is the enthalpy of vaporization of C60 (s) to C (g) per mole of C (g)? ans. 677.4 kJ/mol
Hvap = S / T
note : you did not provide any table to calculate entropy . if this knows enthalpy of of vapourisation you can calculate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.