A student dissolved 3.2 g of an unknown solute in 20.0 mL of water. The measured
ID: 980800 • Letter: A
Question
A student dissolved 3.2 g of an unknown solute in 20.0 mL of water. The measured freezing point was –2.1 oC . The measured freezing point of the pure solvent was -0.2 oC. Assume the density of water is 0.998 g/mL. What is the freezing point and freezing point depression of the solution? What is the molality, m, of the original solution? (m= moles solute/kg of solvent) What is the molar mass of the unknown solute? (Hint: Start by using the definition of molality to solve for moles of solute.)
can someone help me solve this?
Explanation / Answer
m = 3.2
V = 20 ml = 20 g = 0.02 Kg
Tf = -2.1
dTf = -0.2 - 2.1 = -1.9
The equation
dTf = -i*Kf*m
-1.9 = -1*1.86*m
m = 1.9/(1.86) = 1.02150 molal
m = 1.02150 molal
then
dTb = i*Kb*m = 1*0.512*1.02150 = 0.5230
Tb = 100.5230
for
1.02150 molal
kg solvnet = 0.02 then
mol = 0.02*1.02150 = 0.02043
MW = mass/mol = 3.2/0.02043 = 156.632 g /mol
MW = 156.632 g /mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.