A mixture of methane gas, CH_4(g). and propane gas, C_3H_8(Sf)> has a pressure o
ID: 980441 • Letter: A
Question
A mixture of methane gas, CH_4(g). and propane gas, C_3H_8(Sf)> has a pressure of 0.5642 atm when placed in a sealed container. The complete combustion of the mixture to carbon dioxide gas, CO_2(g), and water vapor, H_2O(g), was achieved by adding exactly enough oxygen gas, O_2(g), to the container. The pressure of the product mixture in the sealed container is 2.302 atm. Calculate the mole fraction of methane in the initial mixture assuming the temperature and volume remain constant. Xch4 NumberExplanation / Answer
Answer: According to question , Here we have to use the formula Partial pressure = X Ptotal
Now for Methane we have partial pressure = 0.5642 / 2 [ it is the pressure of mixture hence for CH4 it is half ]
= 0.2821 atm
and P total = 2.302 atm
Hence we get , 0.2821 = XCH4 * 2.302
XCH4 = 0.1225
Hecne the required answer is 0.1225 .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.