A bomb calorimeter (C = 147 J/°C) contained 65 g of C4H4O (l) and excess O2 (g).
ID: 980439 • Letter: A
Question
A bomb calorimeter (C = 147 J/°C) contained 65 g of C4H4O (l) and excess O2 (g). The calorimeter was immersed in a 150. g water bath (Cwater = 4.19 J/g°C) and the calorimeter and the bath were equilibrated at 22.00 °C. The fuel was combusted, and the temperature of the calorimeter and the water bath were monitored independently. After 5 minutes, the calorimeter reached a maximum temperature of 25.04°C. At that time, the water bath had warmed to 22.62 °C.
a. Write the balanced reaction for the combustion of C4H4O (l).
b. Based on the data provided, estimate E for the combustion of C4H4O (l).
c. Over time, the calorimeter and the water bath will come to a common final temperature (thermal equilibrium). Assuming no heat is lost to the environment, what is the final temperature reached by the calorimeter and the water bath?
Explanation / Answer
The balanced reaction is
a) C4H4O+4.5O2----> 4CO2+2H2O
b) Heat gained by calorimeter= C* temperature difference= 147*(25.04-22.00)=446.88 joules
Heat gained by water= mass* specific heat of water* temperature differenc= 150*4.18*(22.62-22)=388.74 joules
delE of combustion of C4H4O= heat gained by calorimeter + heat gained by water= 446.88+388.74=835.62 joules
c)
c) heat of combustion of Furan = 30 KJ/mole= 30000j/mole
mass of C4H4O= 65 gm molecular weight = (4*12+4+16)= 68
Moles of C4H4O= 65/68=0.96
1 moles produces =30000 joules
0.96 moles produces 30000*0.96=28800 joules
Let the final temperature be T
heat gained by calorimeter + heat gained by water= enthalpy change of combustion
147*(T-22)+150*4.19*(T-22)= 28800
775.5*(T-22)= 28800
T-22= 37.13
T= 37.13+22= 59.13 deg.c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.