Fill in the following table. What are the frequency and energy of a photon with
ID: 980313 • Letter: F
Question
Fill in the following table.
What are the frequency and energy of a photon with a wavelength of 920 nm. Report your answers to three significant digits.
-----------------------------------
Use the equation for the energy of the electron in the Bohr model of the atom and the fact that hxR = 2.180e-18 J to calculate the energy of an electron in the given level of each of the following ions. This is equation 2.5 in the paper textbook and can be found by browsing the e-book. Use 'e' notation with two decimal places. For example, 2.34e-22.
Hint: Each of the ions has a different number of protons, but all have one electron.
(nm) v (s-1) E/photon (J) E/mol photons(kJ/mol) 701 9.00 1014 9.10 10-20 331
Explanation / Answer
ANSWER
Dear candidate you have asked many questions. As per guidelines one question one time. Here we answer first question . All othe questions can be solved by same precedure
For better understanding we have not answerd in tabular form.
(A) wavwlength = 701nm = 701 X 10-9m
frequency = velcity of light / wavelength = c/ = 3 X 108 / 701 X 10-9m = 4.28 X 1014s-1
E/photon (J) = planks constant X frequency = hv = 6.626 X 10-34 X 4.28 X 1014 = 28.36 X 10-20J
E/mol photons (kJ/mol) = Avagadroes No. X energy of one photon
E/mol photons (kJ/mol) = 6.022 X 1023 X 28.36 X 10-20 = 170.78 X 103 = 170.78KJ/mol
(B) frequency is given. v = 9.00 X 1014s-1
= 3 X 108 / 9.00 X 1014s-1 0.333 X 10-6m = 333.33 X 10-9m = 333.33nm
E/photon (J) = 6.626 X 10-34 X 9.00 X 1014 = 59.63 X 10-20J
E/mol photons (kJ/mol) = 6.022 X 1023 X 59.63 X 10-20 = 359.09KJ/mol
(C) E/photon (J) = hv = 9.10 10-20J
v = 9.10 10-20 / h= 9.10 10-20 / 6.626 X 10-34 = 1.3733 X 1014 s-1
wavelength = 3 X 108 / 1.3733 X 1014 = 2.184 X 10-6m
E/mol photons (kJ/mol) = 6.022 X 1023 X 9.10 10-20J = 54.80KJ/mol
(D) E/mol photons (kJ/mol) = 331KJ/mol
E/photon (J) = 331 / 6.022 X 1023 = 54.97 X 10-23KJ/mol = 54.97 X 10-20J/mol
frequency = 54.97 X 10-20J / 6.626 X 10-34 = 8.296 X 1014S-1
wavelength = 3 X 108 / 8.296 X 1014 = 0.3628 X 10-6 = 362.8nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.