PLease answer both questions. What is the by mass of a solution created with 39.
ID: 980181 • Letter: P
Question
PLease answer both questions.
What is the by mass of a solution created with 39.6 g of C6H1206dissolved in 482 g of water to make 555 mL of solution? Assume density E 1.00 g/mL QUESTION 4 1 points Save Answer A person is considered medically to have lead poisoning if they have a concentration of greater than 5.1 ug (micrograms) of lead per deciliter of blood. What is the concentration in parts per billion (ppb)? Assume 1 mL of blood weighs 1 g.Explanation / Answer
1) mass% = (mass of component/mass of solution)*100
Thus, mass % of C6H12O6 = {mass of C6H12O6 /(mass of C6H12O6 + mass of water)}*100 = (39.6/521.6)*100 = 7.592 %
2) ppb = 1 in 109
1 deciliter = 0.1 litres = 100 ml
Thus, concentration of Pb = 5.1*10-6 /100 ml
Thus concentration in ppb = 5.1*10-6*107 = 51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.