The Henry’s Law constant for Helium (He) in seawater of T = 20.0C and S = 35 is
ID: 979683 • Letter: T
Question
The Henry’s Law constant for Helium (He) in seawater of T = 20.0C and S = 35 is 3.17 x 10-4 mol kg-1 atm-1. (a) Given a partial pressure He of 5.24 x 10-6 atm, what is the equilibrium (saturation) concentration of He in the seawater? 6b . If the actual concentration of He (aq) in the seawater is 1.70 x 10-9 mol kg-1, what is the percent saturation of He in the seawater? 6c. How would the solubility of He in the seawater change (increase, decrease, not change) if the temperature was decreased to 10.0C?
Explanation / Answer
Formula :
C = k Pg
Where C is the concentration of the gas
kis the Henry's law constant
Pg is the partial pressure of the gas over the solution
a) C = 3.17x10-4 * 5.24x10-6 = 1.66x10-9 mol/kg
b) % = 1.66x10-9 / 1.70x10-9 * 100= 97.64%
Hope this helps. I have a little doubt in part c.
c =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.