A female drinks 3 bottles of beer (12 oz. each. 5% ABV) over a period of 2 h the
ID: 979526 • Letter: A
Question
A female drinks 3 bottles of beer (12 oz. each. 5% ABV) over a period of 2 h then consumes a shot of liquor (1.5 oz, 40% ABV). Estimate the peak blood alcohol concentration in w/v percent and the tune needed for the BAC to fall to 0 04% Assume a body mass of 58 kg and a body water content of 0 65 liter per kg. Take the clearance of alcohol to occur at a fixed rate of 0.16 g ethanol per liter per h. Try one (or more) of the BAC calculators at What value of BAC does this tool calculate for the peak BAC? For the calculator you chose, what value of zero-order clearance rate is assumed?Explanation / Answer
to calculate the concentration of ethanol in the blood
12oz=355ml per 3 bottles= 1065ml with 0.05%ABV=53.232ml ethanol
1 shot=17ml ethanol
Ethanol density= 0.789g/ml, total beer ethanol grams: 42grams, total shot ethanol grams: 14grams
Per 2 hours 21g/hr
Water in body water=0.65*58=37.7Kg=37.7L of water
(21g/hr)/37.7=0.56g/hr/l
Minus the ratio of clearance per hr 0.16g/hr/l
0.56-0.16=0.40g/l/hr
at the end of the 2nd hour the concentration of alcohol in body is 0.80g/lhr,
the concentration that the shot sums is 0.37g/l, so the peak of alcohol in blood is 1.17g/l
to calculate the time to have 0.04% BAC
0.04%BAC=>0.4g/l of ethanol
time needed to process the alcohol is
time=(1.17-0.4)/0.16=4.78hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.