Solve the problems below. You must show all of your work for credit. Work must b
ID: 978187 • Letter: S
Question
Solve the problems below. You must show all of your work for credit. Work must be neat and clearly labeled. Significant figures apply. Don't forget your units! Place a box around your final answer. How many moles of KBr will be produced from 7 moles of BaBr_2 BaBr_2 + K_2SO_4 right arrow KBr + BaSO_4 A reaction was predicted to produce 32.4 grams of a compound. When the product was measured, there were only 26.1 grams made. What is the percent yield of this reaction How many moles of carbon dioxide is produced when 10.4 mol of tricarbon octahydride gas is burned in excess oxygen A certain reaction has a 73.6% yield. If 53.8 grams of the product were predicted by stoichiometry to be made, what would the actual yield be According to this chemical reaction, how many grams of iron can be produced from 14 moles of hydrogen (consider the other reactant as excess--don't forget to balance first) Fe_3O_4 + H_2 right arrow Fe + H_2O Gold is reacted with chlorine gas according to the reaction: 2 Au + 3 Cl_2 right arrow 2 AuCl_3 Use the data in the table to determine the percent yield of gold chloride.Explanation / Answer
11) according the reaction goes for completion
BABr2 + K2SO4 = 2 KBr + BASO4
we know that 1 moles gives 2 moles of KBr and hence 7 moles of BaBr2 will give 14 moles of KBr
12) % yield
= (calculate yield/expected yield ) x 100
= (26.1/32.4) x 100
=80.55%
13)
C3H8 = 3(12.01) + 8(1.01) = 44.11 g/mol
hence number of mole of tricarbon octahydride present in the reaction is
=gm weight of C3H8/ equivalent weight
=10.4/44.11
=0.2358 mole
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
from above reaction 1 moles give 3 moles of CO2
hence
number of moles of CO2 = 3 x 0.2358 =0.7074 moles
14)
% yield
= (calculate yield/expected yield ) x 100
73.6 = (actual yield / 53.8) x 100
hence actual yield = 39.5968gm
15) balance reaction is
Fe3O4 + 4 H2 = 3 Fe + 4 H2O
hence from reaction 4 mole of hydrogen will give 3 moles of Fe
it means 1 moles of hydrogen will give 0.75 moles of Fe
hence 14 moles of hydrogen will give 10.5 moles
the molar mass of Fe is 55.845 hence total weight of Fe = 10.5 * 55.845 = 586.3725 gm of Fe
16) from the given reaction 2 moles of gold requires 3 moles of Cl2
first let us calculate the moles
Au = 39.4/196.966569 =0.2
Cl2= 19/70.906 =0.2679603982737709 = 0.268
hence from above we can say 0.2 moles will requires 0.3 moles of Cl2 but the actual Cl2 is 0.268.
hence Cl2 will be limiting reagent for the reaction
assuming reaction goes for completion
3 moles of Cl2 will give 2 moles of AuCl3
hence moles of AuCl3 = (2/3) *0.268 =0.1787 moles
therotical yield = moles x molar mass
= 0.1787 *303.325569 = 54.18616018390545 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.