Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 10 2 g
ID: 978143 • Letter: G
Question
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The molarity of the solution is
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The mole fraction of the water in the solution is
0.250
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 5.80 x 102 g of H2SO4 per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The molality of the solution is
1.50 mol/kg
Given the following information: A sulfuric acid solution contains 580. g of hydrogen sulfate per liter of solution. The density of the solution is 1.329 g/mL. The mole fraction of hydrogen sulfate in the solution is
4.45 mol/LExplanation / Answer
1.
M = mol/L
580 g of H2SO4
mol = M/MW = 580/98 = 5.9183 mol of acid
M = 5.9183/(1) = 5.9183
M = 5.9183 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.