The components of a 12.1 mg sample are sufficiency separated by a chromatograph
ID: 975656 • Letter: T
Question
The components of a 12.1 mg sample are sufficiency separated by a chromatograph column that is 2.5 cm tn diameter and 50 cm long with a flow rate of 0.79 mL/min. In order to separate 251 mg of sample with similar separation of the components, what size column, diameter and length, should be used? And what volume flow rate should be used? column diameter = column length = flow rate When scaling up a separation, the cross-sectional area of the column would scale proportionally with the mass of sample being separated. The cross-sectional area of the column is dependent on the square of the radius of the column. The diameter of the column can be calculated directly from the calculated radius.Explanation / Answer
small wt=12.1mg ,small diamiter=2.5 small radius=2.5/2 = 1.25
large wt.=251mg
large wt./small wt. = ( large column radius/small column radius)^2
251mg/12.1mg = (xcm/1.25cm)^2
(20.7438)1/2 = x/1.25
4.5545362x1.25cm =x = 5.693 cm = radius of large column
diamiter of large column = 11.386 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.