A drug has a half-life of 3 hours and it is infused at a rate of 2mg/min. How lo
ID: 974826 • Letter: A
Question
A drug has a half-life of 3 hours and it is infused at a rate of 2mg/min. How long it would take to reach 90% of steady state. If infused at 4 mg/min it will reach steady state faster. TRUE FALSE A drug has a volume of distribution of 72 Liters and an elimination rate k of 0.12 hr-1. A steady state plasma concentration of 2 mg/L is desired. What is the infusion rate needed to maintain this concentration? What is the concentration after 3 hours of infusion? Which % of steady state was reached at 6 hours? If the infusion is stopped at t=12 hours; what is the plasma concentration 3 hours from the end of the infusion?Explanation / Answer
2) a) A drug has a half life of 3 hours and it is infuse at a rate of 2mg/min. how long it would take to reach 90% of steady state.
The time taken to reach 90% of steady state = 3.32 x t1/2 = 3 x 3.32 = 9.96 hours.
b) If infuse at 4 mg/mn it will reach steady state faster – true.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.