Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The reaction CH2Cl2 (g) --> CH4 (g) + CCl4 (g) has Kp = 1.33 at 400K. A 5.00L re

ID: 974489 • Letter: T

Question

The reaction CH2Cl2 (g) --> CH4 (g) + CCl4 (g) has Kp = 1.33 at 400K. A 5.00L reaction vessel is evacuated, and 15.00 g of CH2Cl2 (l) is added to the flask. The CH2Cl2 (l) rapidly vaporizes and the reaction starts. a. What will be all of the partial pressures of the gases when equilibrium is reached? b. Sketch a graph showing the initial concentration of each gas and how they change as the mixture approaches equilibrium. Set-up your graph so that equilibrium is reacched two thirds of the way from the start to the end of the graph

Explanation / Answer

[CH2Cl2] = 15.00 / (85 * 5) = 0.0353 M

PCH2Cl2 = [CH2Cl2] R T = 0.0353*0.0821*400 = 1.16 atm

CH2Cl2 (g) --> CH4 (g) + CCl4 (g)

1.16 atm            0 atm           0 atm                 Initial

1.16 - x               x                   x                       Equilibrium

Kp = PCH4 * PCCl4 / PCH2Cl2

1.33 = x * x / (1.16 - x)

1.54 - 1.33 x = x2

x2 + 1.33 x - 1.54 = 0

Solving quadratic equation

x = [ - 1.33 +/- (1.77 + 6.16)1/2 ] / 2 = 0.743 atm

At equilibruim,

PCH2Cl2 = 1.16 - 0.743 = 0.417 atm

PCH4 = PCl2 = 0.743 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote