Which combination of substances would be best for preparing an aqueous buffer so
ID: 972881 • Letter: W
Question
Which combination of substances would be best for preparing an aqueous buffer solution with a pH of 4.00, given the K_a values: CH_3COOH 1.8 times 10^-5 HF 6.6 times 10^-4 C_6H_5COOH 6.3 times 10^-5; CH_3CH_2NH_3^+ 2.3 times 10^-11 CH_3COOH and CH_3COONa HF and KF C_6H_5COOH and C_6H_5COONa CH_3CH_2NH_3Cl and CH_3CH_2NH_2 The solubility of Cd(OH)_2 in water is 1.70 times 10^-5 mol/L. The K_sp value for Cd(OH)_2 is: 1.97 times 10^-14 4.91 times 10^-15 5.78 times 10^-10 1.70 times 10^-5 none of theseExplanation / Answer
9) Buffer solution are a mixture of a weak acid/base and their corresponding salt(conjugate base) that resist any significant change in pH when a small amount of strong acid/base is added to it.For addition,of 10% strong acid/base pH changes by < ±1 .
pH=pka±log [base]/[acid]
So pH=pka +log 0.1=pka+1 (when 10% strength of acid is increased]
Or,pH=pka-log 10/1=pka-1 (when 10% strength of base is increased]
pH=pka±1(criteria for selecting buffer)
a)pka=-log(1.8*10^-5)=4.74
b)pka=-log(6.6*10^-4)=3.18
c)pka=-log(6.3*10^-5)=4.2
d)pka=-log(2.3*10^-11)=10.64
nearest pka=4.2 so C6H5COOH/C6H5COONa is the best choice for buffer.pH=4.2+1=5.2 or 4.2-1=3.2,3.2-5.2 is the closest range for pH change corresponding to pH=4.
10)Cd(OH)2ß-> Cd2+(aq)+2OH-(aq)
Let the solubility of Cd(OH)2 be S
[Cd2+]=S, [OH-]=2S
Ksp=[Cd2+][OH-]^2=(2S)^2*S=4S^3
Or,ksp=4*(1.7*10^-5)^3=19.65*10^-15=1.96*10^-14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.