Using data found in Appendix E of your textbook calculate the nonstandard emf fo
ID: 971165 • Letter: U
Question
Using data found in Appendix E of your textbook calculate the nonstandard emf for each of the following reactions if the concentration of each of the ions in these reactions is 0.0002 molar and everything else is standard (use 298 K for the temperature, R = 8.314 J/mol-K, and F = 96,485 C/mol):
(a) 1 Ca2+(aq) + 1 Sn2+(aq) --> 1 Ca(s) + 1 Sn4+(aq)
E = _____ V
(b) 1 Li+(aq) + 1 Fe2+(aq) --> 1 Li(s) + 1 Fe3+(aq)
E = _____ V
(c) 1 Hg22+(aq) + 2 Cl-(aq) --> 2 Hg(l) + 1 Cl2(g)
E = _____ V
(d) 2 Al3+(aq) + 3 Zn(s) --> 2 Al(s) + 3 Zn2+(aq)
E = _____ V
Explanation / Answer
From Nernst Equation we have
Ecell = Eocell -0.0592/n log Q
(a) 1 Ca2+(aq) + 1 Sn2+(aq) --> 1 Ca(s) + 1 Sn4+(aq)
Eocell = E°cat - E°an
ANODE: oxidation
CATHODE: reduction
Eocell =-2.76 + 0.15 = -2.61
Ecell = Eocell -0.0592/n log Q
Ecell = -2.61 - 0.0592/2 x log 0.0002 /0.0002 x 0.0002
Ecell = -2.61 - 0.109
Ecell = -2.719V
(b) 1 Li+(aq) + 1 Fe2+(aq) --> 1 Li(s) + 1 Fe3+(aq)
Eocell = E°cat - E°an
Eocell =-3.05 + 0.77 = -2.28
Ecell = Eocell -0.0592/n log Q
Ecell = -2.28 - 0.0592/1 x log 0.0002 / 0.0002 x 0.0002
Ecell = -2.28 - 0.219
Ecell = -2.499 V
3) 1 Hg22+(aq) + 2 Cl-(aq) --> 2 Hg(l) + 1 Cl2(g)
Eocell = E°cat - E°an
Eocell =0.27 + 1.36 = 1.63
Ecell = Eocell -0.0592/n log Q
Ecell = 1.63 - 0.0592/2 x log 0.0002 / 0.0002
Ecell = 1.63 - 0
Ecell =1.63 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.