As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400
ID: 970597 • Letter: A
Question
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution ofpH = 6.84. The pKa of H2PO4 is 7.21.
You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O.
How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.)
Express your answer to three significant digits with the appropriate units.
Volume of KH2PO4 needed =
------
70.6 is wrong answer !!!!!! if you get this answer do not waste my question
Explanation / Answer
Use the buffer equation:
pH = pKa + log([base]/[acid])
Here:
log([HPO42-]/[H2PO4-]) = pH- pKa = 6.84 – 7.21 = - 0.37
[HPO42-]/[H2PO4-] = 10 -0.37= 0.4266
The two phosphate solutions have the same concentration, thus the ratio 0.4266 :1
is obtained by mixing the volumes in this ratio.
VKH2PO4 = 400 mL x 1/ (1+0.4266) = 280 mL
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.