Hard water often contains dissolved C^2+_a and Mg^2+ ions. One way to soften wat
ID: 970273 • Letter: H
Question
Hard water often contains dissolved C^2+_a and Mg^2+ ions. One way to soften water is to add phosphates The phosphate ion forms insoluble precipitates with calcium and magnesium ions removing them from solution Suppose that a solution is 4.5 times 10^-2 M in calcium chloride and 8.0 times 10^-2 M in magnesium nitrate. What mass of sodium phosphate would have to be added to 2.0 L of this solution to completely eliminate the hard water ions? Assume complete reaction. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
M = 4.5*10^-2 + 8*10^-2 = 0.125 M of X+2
then
3X+2 + 2PO4-3 = X3(PO4)2
then
ratio is 2/3
2/3*0.125 = 0.0833 M of PO4-3
then
0.0833 M of Na3(PO4)
mol = MV = 0.0833*2 = 0.1666 mol
mas s= mol*MW = 0.1666*163.94 = 27.312404 g of Na3PO4 needed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.