Aqueous solutions containing approximately 3 percent(w/w) H 2 O 2 are sold in dr
ID: 970260 • Letter: A
Question
Aqueous solutions containing approximately 3 percent(w/w) H2O2 are sold in drug stores as a disinfectant. Determination of the actual concentration of H2O2 in a bottle of peroxide solution was done by diluting 1.00 mL to 100 mL with water, acidifying with dilute H2SO4 and titrating with a 0.01524 M KMnO4 solution. If 41.53 mL of the permangate solution was needed to reach the end point of the titration, what is the actual molar concentration of the H2O2 solution?
Hint: Balance the reaction first: MnO4- + H2O2 -> Mn2+ + O2 using the half reactions in Appendix C of your text.
Explanation / Answer
mol of KMnO4 = MV = 0.01524 *41.53 = 0.6329172 mmol of MNO4
ratio is
2:1 so
0.6329172/2 = 0.3164586 mmol of H2O2
[H2O2] = mmol/V = 0.3164586/(1) = 0.3164586 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.