Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How rapidly would the following particles be moving if they all had the same wav

ID: 970153 • Letter: H

Question

How rapidly would the following particles be moving if they all had the same wavelength as a photon of yellow light (lamda=575.0) answer in m/s -an electron of a mass 9.10939*10^-28g -a proton of a mass 1.67262*10^-24g -a proton of a mass 1.67493*10^-24g -an alpha particle mass 6.64*10^-24g How rapidly would the following particles be moving if they all had the same wavelength as a photon of yellow light (lamda=575.0) answer in m/s -an electron of a mass 9.10939*10^-28g -a proton of a mass 1.67262*10^-24g -a proton of a mass 1.67493*10^-24g -an alpha particle mass 6.64*10^-24g -an electron of a mass 9.10939*10^-28g -a proton of a mass 1.67262*10^-24g -a proton of a mass 1.67493*10^-24g -an alpha particle mass 6.64*10^-24g

Explanation / Answer

Use the DeBroglie wavelength formula

Wavelength = h / (mass x velocity)

Velocity = h / (mass x wavelength)

h = 6.626 x 10-34 Js

lamda=575 nm = 575 x 10-9 m

(a) Electron

Mass = 9.10939 x 10-28 g = 9.10939 x 10-31 Kg

Velocity = h / (mass x wavelength)

             = (6.626 x 10-34 Js) / { (9.10939 x 10-31 Kg) (575 x 10-9 m) }

             = (6.626 x 10-34 m2 Kg s-2s) / (5237.899 x 10-40 Kg m) [ J = m2 Kg s-2 ]

             = 1.265 x 103 m s-1

(b) Proton

Mass = 1.67262 x 10-24 g = 1.67262 x 10-27 Kg

Velocity = h / (mass x wavelength)

             = (6.626 x 10-34 Js) / { (1.67262 x 10-27 Kg) (575 x 10-9 m) }

             = (6.626 x 10-34 m2 Kg s-2s) / (961.76 x 10-36 Kg m) [ J = m2 Kg s-2 ]

             = 6.89 x 10-1 m s-1

(c) Proton

Mass = 1.67493 x 10-24 g = 1.67493 x 10-27 Kg

Velocity = h / (mass x wavelength)

             = (6.626 x 10-34 Js) / { (1.67493 x 10-27 Kg) (575 x 10-9 m) }

             = (6.626 x 10-34 m2 Kg s-2s) / (963.08 x 10-36 Kg m) [ J = m2 Kg s-2 ]

             = 6.88 x 10-1 m s-1

(d) Alpha particle

Mass = 6.64 x 10-24 g = 6.64 x 10-27 Kg

Velocity = h / (mass x wavelength)

             = (6.626 x 10-34 Js) / { (6.64 x 10-27 Kg) (575 x 10-9 m) }

             = (6.626 x 10-34 m2 Kg s-2s) / (3.818 x 10-33 Kg m) [ J = m2 Kg s-2 ]

             = 1.735 x 10-1 m s-1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote