Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student is given two beakers containing 100 mL of water at 50 degrees Celsius.

ID: 969172 • Letter: A

Question

A student is given two beakers containing 100 mL of water at 50 degrees Celsius. She adds 30.0 g of KClO3 to one beaker and 75.0 g of Pb(NO3)2 to the other. Which of the following statements is true?

A) Both solutions are saturated

B) Both solutions are unsaturated

C) The lead (II) nitrate solution is saturated and the potassium chlorate solution is unsaturated

D) The lead (II) nitrate solution is unsaturated and the potassium chlorate solution is saturated

E) The solutions are neither saturated nor unsaturated as both compounds are insoluble in water

Explanation / Answer

Molarity = weight of solute*1000/Gram molar mass*volume in ml

              = 30*1000/122.55*100 = 2.449 M

molarity of KClO3 is 2.449M

Molarity = weight of solute*1000/Gram molar mass*volume in ml

               = 75*1000/331*100

               = 750/331 = 2.26M

molarity of Pb(NO3)2 is 2.26M

C) The lead (II) nitrate solution is saturated and the potassium chlorate solution is unsaturated true