Use the table below to answer the questions that follow. Thermodynamic Quantitie
ID: 968380 • Letter: U
Question
Use the table below to answer the questions that follow.
Thermodynamic Quantities for Selected Substances at 298.15 K (25°C)
Substance H°f (kJ/mol) G°f (kJ/mol) S (J/K-mol)
Carbon
C (s, diamond) 1.88 2.84 2.43
C (s, graphite) 0 0 5.69
C2H2 (g) 226.7 209.2 200.8
C2H4 (g) 52.30 68.11 219.4
C2H6 (g) -84.68 -32.89 229.5
CO (g) -110.5 -137.2 197.9
CO2 (g) -393.5 -394.4 213.6
Hydrogen
H2( g) 0 0 130.58
Oxygen
O2 (g) 0 0 205.0
H2O (l) -285.83 -237.13 69.91
The value of S° for the combustion of ethane to carbon dioxide and water vapor,
2C2H6 (g) + 7 O2 (g) 4CO2 (g) + 6H2O (g)
is __________ J/K mol. The value of H for this reaction is__________ kJ/mol.
Explanation / Answer
2C2H6 (g) + 7 O2 (g) 4CO2 (g) + 6H2O (l)
S° for reaction = 2* entropy of C2H8(g) + 7 * entropy of O2(g) - 4* entropy of CO2(g) - 6 * entropy of H2O (g)
= 2* 229.5 + 7 * 205.0 - 4* 213.6 - 6* 69.91 = 620.14J/K -mol
H for this reaction = 2* H°f (kJ/mol)(C2H6(g) + 7 * H°f (kJ/mol)(O2(g)) - 4 * H°f (kJ/mol)(CO2(g) - - 6* H°f (kJ/mol) (H2O)(g)
= 2(-84.68) + 7(0) -4(-393.5) -6(-285.83) = 3119.62 kJ /mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.