A 25.0 mL sample of 0.723 M HClO4 is titrated with a 0.273 M KOH solution. The H
ID: 968271 • Letter: A
Question
A 25.0 mL sample of 0.723 M HClO4 is titrated with a 0.273 M KOH solution. The H3O+ concentration after the addition of 0.00 mL of KOH is ______ M.
Is it:
a)0.723
b)0.273
c)0.0181
d)0.430
e)None of the above
The concentration of iodide ions in a saturated solution of silver iodide is ________ M.. The solubility product constant of AgI is 8.3 x 10^-17.
Is it:
a) 3.5 x 10^ -9
b) 3.0 x 10^-10
c) 1.4 x 10^ -8
d) 3.8 x 10^-11
e) 9.1 x 10 ^ -9
Calculate the pH of a solution prepared by dissolving 0.270 mol of formic acid and 0.200 mol of sodium formate in sufficient to yield 1.00 L of solution The Ka of formic acid is 1.77 x 10 ^ -4.
It is:
a) 3.622
b) 2.099
c) 10.378
d) 3.952
e) 2.307
Explanation / Answer
(1) M = 0.723 x 25.0 / 1000 = 0.0181 M . So the answer is 'c'
(2) AgI <--------> Ag+ (aq.) + I - (aq.)
Ksp = [Ag+][I-] = S . S
S = (Ksp)1/2 = (8.3 x 10 -17)1/2 = 9.1 x 10 -9 M So, the answer is 'e'
(3) pH = pKa + Log ([salt]/[acid])
pH = 3.75 + Log (0.2/0.27) = 3.62, So, the answer is 'a'
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.