Once you\'ve determine the moles of gas that are generated and the moles of gas
ID: 967507 • Letter: O
Question
Once you've determine the moles of gas that are generated and the moles of gas that have not dissolved, you cna determine the moles of gas that have dissolved. Moles of gas generated = moles of gas dissolved + moles of gas not dissolved The solubility of CO_2 Is the moles of CO_2 dissolved divided by the total volume in your buret (25.00 mL + v_top + v_stopcock) A 0.14 g sample of CaC0_3 is found to generate 22.6 mL of dry of CO_2 gas at STP. If Vtop and Vst0pcock in your 25 mL buret are 3.36 mL and 2.57 mL respectively, what is the solubility of CO_2? Your Answer:Explanation / Answer
100 - 44
0.14 - 44*0.14/100=0.0616g of carbon dioxide=0.001 moles of carbon dioxide=22.6 ml of dry co2 gas
solubility of co2 = 0.001/(3.36+25+2.57)=3.233 * 10^(-2) moles/litre
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.