Bud N. Chemist is performing a reaction in the chemistry lab for which he requir
ID: 967408 • Letter: B
Question
Bud N. Chemist is performing a reaction in the chemistry lab for which he requires 200 mL buffer solution with a pH of 10.5. The lab has the following chemicals:
0.1 M Hydrochloric acid (HCl)
0.1 M Acetic acid (CH3COOH)
0.1 M Hydrofluric acid (HF)
0.1 M Carbonic acid (H2CO3)
Baking soda (NaHCO3, molar mass = 84.01 g/mol)
Sodium Chloride salt (NaCl, molar mass = 58.44 g/mol)
Sodium bicarbonate (Na2CO3, molar mass = 106.00 g/mol)
Sodium acetate (CH3COONa, molar mass = 82 g/mol)
Relevant info:
Ka of CH3COOH = 1.8x10^-5
Ka of HF = 6.8x10^-4
H2CO3 : Ka1 = 4.3x10^-7 Ka2 = 5.6x10^-11
Create a solution reaction with the pH of 10.5 from the chemicals given.
Explanation / Answer
for getting pH = 10.5 value we need to choose nearer pKa value acid .
here we have carbonic acid H2CO3 Ka2 = 5.6 x 10^-11
pKa2 = 10.25
so we need two solutions NaHCO3 and Na2CO3 for making this buffer
here
pH = pKa2 + log [Na2CO3 /NaHCO3 ]
pH = 10.25 + 0.25
pH = 10.5
suitable buffer : NaHCO3 + Na2CO3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.