The recommended dose of quinine is 0.800 g/kg. If we assume the density is 1 g/m
ID: 967283 • Letter: T
Question
The recommended dose of quinine is 0.800 g/kg. If we assume the density is 1 g/ml what is the ph of this solution? the molar mass of quinine is 324.412. If 100 ml of this solution is titrated with a solution of 0.010 M HCL how many ml of HCL are required to reach the first equivalence point? what is the ph there? What is the PH when 32 ML of HCL have been added? what is the ph at the second equivalence point? what species of quinine is predominant at a ph of 2.5(in the stomach)? and 7.4 (in the blood) Kb1= 1.0x10-6 Kb2= 1.58x10-10
Explanation / Answer
The molar mass of quinne is 324 g/mol.
1.00 g Q x (1 mol / 324 g) = 0.00309 mol
M = mol / L = 0.00309 mol / 1.900 L = 0.00162 M
pH = -log( 0.00162) = 2.79.
If 100 ml of this solution is titrated with a solution of 0.010 M HCl, the volume of HCl required to reach the first equivalence point can be:
V = (0.1 L x 0.00162 mol/L) / 0.010 mol/L = 0.0162 L = 16.2 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.