Magnesium (used in the manufacture of light alloys) reacts with iron(III) chlood
ID: 966332 • Letter: M
Question
Magnesium (used in the manufacture of light alloys) reacts with iron(III) chloode to form magnesium chtonde and iron. A mixture of 41.0 g of magnesium and 175.0 g of iron(III) chloride Is allowed to react according to the following balanced equation. 3Mg + 2FeCl_3 rightarrow 3MgCl_2 + 2Fe Identify the limiting reactant and determine the mass of the excess reactant present in the vessel when the reaction is complete. Limiting reactant is FeCl_3; 37.8 g of Mg remain. Limiting reactant is FeCl_3; 1.7 g of Mg remain. Limiting reactant is Mg; 134.0 g of FeCl_3 remain. Limiting reactant is Mg; 7.4 g of FeCl_3 remain. Limiting reactant is Mg; 46.5 g of Fecl_3 remain.Explanation / Answer
Mass of Magnesium = 41 gm mass of FeCl3= 175 gm
The reaction is 3Mg+ 2FeCl3------------->3MgCl2+ 2Fe
Atomic weights : Mg= 24.3, Fe= 56 and chlorine= 35.5
Molecular weights : FeCl3= 56+3*35.5=162.5, MgCl2= 24+71= 95 and Fe=56
given Moles of Mg= 41/24.3=1.687 and moles of FeCl3= 175/162.5=1.08
Molar ratio of Mg :FeCl2= 1.687: 1.08 = 1.56 : 1
As per the reation given, molar ratio of Mg : FeCl2 = 3: 2 = 1.5 :1
So Mg is excess reagent. FeCl3 is limiting reactant
2 moles of FeCl3 reacts wtih 3 moles of Mg
1.08 moles of FeCl3 requires 1.08*1.5=1.62 moles of Mg
excess mole of Mg= 1.687-1.62= 0.06=0.067 moles
Mass of Mg remaining = 1.63 gms Limiting reactant is FeCl3 and close answer is 1.7 Mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.