31. What mass of sodium hydroxide must be added to 40.0 ml. of 0.607 M acetic ac
ID: 965945 • Letter: 3
Question
31. What mass of sodium hydroxide must be added to 40.0 ml. of 0.607 M acetic acid in order to c. 1.0 g de must be added to 0.0 ml.f .60 Macetic acid in onder to crecate a create a buffer with a pH of 4.66? K, for acetic acid is 1.8 x 10 a. 33 g b. 0.44 g d. 0.000035 g e. 0.97g ANS: B A buffer contains 0.50 mol NH,' and 0.50 mol NH, diluted with water to 1.0 L. How many moles of NaOH are required to increase the pH of the buffer to 10.00? (pK, of NH4+ a. 0.035 mol b. 0.15 mol c. 0.35 mol 32. 9.29 d. 0.41 mol e. 2.8 mol ANS:C h titrotion of a monoproticExplanation / Answer
pH = pKa + log ([base]/[acid])
4.66 = -10 log(1.8e-5) + log( [acetate]/[acetic acid] )
[acetate]/[acetic acid] = (10^4.66) * 1.8e-5 = 0.823
To make this, you've got to neutralize C mol/L acetic acid so that
C / (.607 mol/L - C) = 0.823
1.823 C = 0.823 * 0.607 mol/L
C = 0.274 mol/L
That is, you've got to add
(0.274 mol / L) * 0.040L = 0.0109 mol OH-
Convert that to mass that is 0.0109 * 40 = 0.44 g
I have given anwer for the first question. Am sorry my solution for your second question is not matching. please get back to me if there is a change in ur answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.