For each of the following solutions, calculate the initial pH and the final pH a
ID: 965247 • Letter: F
Question
For each of the following solutions, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH .
A.) For 210.0 mL of pure water, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH.
B.) For 210.0 mL of a buffer solution that is 0.195 M in HCHO2 and 0.280 M in KCHO2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH.
C.)For 210.0 mL of a buffer solution that is 0.295 M in CH3CH2NH2 and 0.275 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH.
Explanation / Answer
A.)
Pure water : pH = 7.00 (initial)
moles NaOH = 0.010
So,
[OH-]= 0.010 mol/ 0.210 L=0.048 M
pOH = - log 0.048= 1.32
pH = 14 - pOH = 14 - 1.32 = 12.68
B.)
Ka of HCO2H = 1.8 x 10–4
pKa = - log Ka =-log (1.8 x 10–4) = 3.74
using Henderson-hasselbarg equation
pH = pKa + log {[salt]/[acid]}
pH = 3.74 + log 0.280/0.195
= 3.74 + log (1.44)
= 3.74 + 0.16
= 3.90 (INITIAL)
moles formic acid = (0.210 L) x 0.195 M = 0.041 mole
moles formate ion = (0.210 L) x 0.280 M = 0.059 mole
On addition of NaOH the concentarion of HCOOH will decrease and HCOO- will increase.
Moles of NaOH added = 0.010
So after addition of NaOH,
moles formic acid = (0.041 – 0.010) mole = 0.031 mole
moles formate ion = (0.059 + 0.010) mole = 0.069 mole
pH = 3.74 + log (0.069 / 0.031)
= 3.74 + log (2.23)
= 3.74 + 0.35
= 4.09 (final)
C.)
Kb = 5.6 x 10-4
pKb = - log Kb = -log(5.6 x 10-4) = 3.25
using Henderson-hasselbarg equation
pOH = pKb + log {[salt]/[base]}
= 3.25 + log (0.275/0.295)
= 3.25 + log (0.93)
= 3.25 + log (0.93)
= 3.25 -0.032
= 3.218 = 3.22
pH = 14 - 3.32 =10.78 ( initial pH)
Now,
moles ethylamine = 0.295 M x 0.210 L= 0.062
moles ethylammonium = 0.275 M x 0.210 = 0.058
When NaOH is added it will react with ethylammonium to give ethylamine.
CH3CH2NH3+ + OH- = CH3CH2NH2 + H2O
Moles of NaOH added = 0.010 mole
So, moles after addition of NaOH will be
moles CH3CH2NH3+ = 0.058 - 0.010 = 0.048
moles CH3CH2NH2 = 0.062 + 0.010 = 0.072
So,
pOH = pKb + log {[salt]/[base]}
= 3.25 + log (0.048/0.072)
= 3.25 + log (0.67)
= 3.25 -0.17
= 3.08
pH = 14 - pOH = 14 - 3.08 = 10.92 (final)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.