A 100.0 mL aqueous solution contains two compounds, A and B. The partition coeff
ID: 965158 • Letter: A
Question
A 100.0 mL aqueous solution contains two compounds, A and B. The partition coefficients between water and dichloromethane (DCM) for these compounds are: (K_H20/DCM)_A = 8.5 A H2O: DCM = 8.5:1)K_H2O/DCM)_B = 0.3 B.... = 0.31 (a) How many extractions with 100.0 mL of DCM are required to enrich the aqueous solution in a relative to B, by a factor of at least 100? (That is, the ratio of the concentrations of A and B the aqueous phase is now 100 times larger than what it was initially.) (b) What percentage of A was lost from the aqueous phase during the enrichment?Explanation / Answer
A) To determine the minimum number of extractions:
(Qaq)n=(Vaq / DVorg+Vaq)n
0.001= [100.00mL / {(8.5/0.3) (100.00mL)+100.00mL]n
0.001 = (0.034)n
Take the log of both sides and solve for n
log(0.001) = n log(0.034)
-3 = n * (-1.47)
n = -3 / -1.47
n = 2.04
Hence, minimum of 2 extractions is necessary.
B) The fraction of solute remaining in the aqueous phase after the extraction is given by following equation:
(qaq)1=Vaq / (DVorg+Vaq)
= 100.00mL / {(8.5/0.3) (100.00mL)+100.00mL
=0.034
The fraction of solute in the organic phase is 1 – 0.034 = 0.966 (lost fraction)
Extraction efficiency is the percentage of solute moving into the extracting phase. The extraction efficiency, therefore, is 0.966 * 100 = 96.6 %.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.