C4H10(g) delta H(kj/mol)=-124.73 delta G=-12.71 delta S=310.0 calculate how much
ID: 964852 • Letter: C
Question
C4H10(g) delta H(kj/mol)=-124.73 delta G=-12.71 delta S=310.0
calculate how much heat is released when 0.72 grams of butane (C4H10) undergoes combustion at STE. Include the sign and report to 1 decimal place in kJ.
Using the same data as in the previous question, calculate how many moles of gas are released by the combustion of 43 grams of butane. Report to two decimal places.
Using the same data as in the previous questions, calculate how many liters of gas are released by the combustion of 45.04 grams of butane. Report to one decimal place and assume STP.
Using the same data as in the previous questions, calculate how many liters of gas are released by the combustion of 45.04 grams of butane. Report to one decimal place and assume STP.
Explanation / Answer
Solution :-
1) Balanced reaction equation
2 C4H10 + 13 O2 ----- > 8 CO2 + 10 H2O
Lets first calculate the enthalpy change of the reaction
Delta H rxn = sum of delta Hf product - sum of delta Hf reactant
= [(CO2*8)+(H2O*10)] –[C4H10*2]
= [(-393.5*8)+(-241.8*10)] –[-124.73*2]
= -5310.54 kJ
Now lets calculate the amount of heat given by the 0.72 g butane
(0.72 g butane * 1 mol /58.12 g )*(5310.54 kJ / 2 mol butane ) = 32.9 kJ
So the 0.72 g butane will give 32.9 kJ heat.
2) 2 mol butane gives total 8+10 = 18 mol gases
So lets calculate the moles of gases produced by 43 g butane
(43 g butane * 1 mol /58.12 g )* (18 mol gases / 2 mol butane ) = 6.66 mol gases
So it will form 6.66 mol gases
3) Now lets calculate the volume of the gases produced by 45.04 g butane
(45.04 g butane * 1 mol /58.12 g )* (18 mol gases / 2 mol butane )*(22.4 L / 1 mol ) = 156.2 L
So the volume of the gases produced at STP = 156.2 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.