Ammonium dichromate decomposes according to the following equation: (NH4)2Cr2O7(
ID: 964409 • Letter: A
Question
Ammonium dichromate decomposes according to the following equation: (NH4)2Cr2O7(s) -> N2(g) + 4H2O(g) + Cr2O3(s)
Part 1) If 0.95 g of ammonium dichromate is used, and if the gases from this reaction are trapped in a 15.0 L flask at 23 deg. C. How many moles of N2 and H2O are produced from (9.42x10^-1) g of (NH4)2Cr2O7 (MW = 252 g/mol)?
Part 2) How much pressure is caused by (1.78x10^-2) mol of N2 and H2O if the gases from this reaction are trapped in a 15.0 L flask at 27 deg. C? The correct answer has 3 SF's and remember to specify the unit by its symbol
Part 3) How many moles of H2O are produced from (1.68x10^-2) mol of (NH4)2Cr2O7?
Explanation / Answer
part 1) (NH4)2Cr2O7(s) -> N2(g) + 4H2O(g) + Cr2O3(s)
n of (NH4)2Cr2O7(s) -> n of N2(g) +4n of 4H2O(g)
n of (NH4)2Cr2O7(s) = w/mw =0.95/252 = 0.003 moles
n of N2(g)=0.003 moles
4n of 4H2O=0.003 moles*4
part 3) (1.68x10^-2) *4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.