The following substances have the indicated densities at 20 degree C: water = 0.
ID: 963751 • Letter: T
Question
The following substances have the indicated densities at 20 degree C: water = 0.9982 g/cm^3, acetic acid = 1.0477 g/cm^3, acetic acid/water (50% by mass) = 1.0562 g/cm^3. Initially, 100.0000 g of 20 degree C acetic acid is added to a system. Then, 100.0000 g of 20 degree C water is gently added so there is a layer of acetic acid at the bottom and a layer of water on top. Finally, the acetic acid and water are mixed together and brought to 20 degree C. How much liquid volume is generated (consumed) by this mixing process?Explanation / Answer
Density of water is 0.9982 g/cm3
100 g of water will occupy 100/0.9982 = 100.18 cm3
Density of Acetic acid is 1.0477 g/cm3
100 g of acetic acid will occupy 100/1.0477 = 95.447 cm3
So when these two liquids are poured without mixing the total volume occupied is
100.14 +95.447 = 195.587 cm3
When the two liquids the total weight is 100 + 100 = 200 g
The volume occupied is
200/1.0562 = 189.358 cm3
The amount of liquid volume consumed is 195.587 cm3 - 189.358 cm3 = 6.229 cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.