Lithium iodide has a lattice energy of -7.3 x 10 2 kJ·mol -1 (this much heat is
ID: 961906 • Letter: L
Question
Lithium iodide has a lattice energy of -7.3 x 102 kJ·mol-1(this much heat is released when a mole of LiI forms) and a hydration energy of -793 kJ·mol-1(this much heat is released with 1 mole of LiI formula units are hydrated). (These signs are negative, indicating exothermic processes.) Find the heat of solution for LiI in kJ·mol-1, and determine how much heat is evolved or absorbed when 15.0 g of LiI dissolves in 100 mL of water. If the water started out at 25 °C, what will the final temperature of the water be?
Explanation / Answer
Hsoln= H lattice(positive)+ H hydration(negative)=730 - 793= -63kJ/mole
Molar mass of LiI=7+127=134g
H soln for 15g LiI=63*15/134=-7.052kJ(exo)
Specific heat of H2O at 25°C(C)=4.1813J/g-K
Q=m*C*T
T=Q/m*C
=7.052 * 1000J/15*4.1813=112.4
T=112.4°C(change is equal in both °C and K)
Final temperature= 25 +112.4=137.4°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.