Print CalculatorPeriodic Table Question 14 of 17 Map When the oxide of generic m
ID: 961601 • Letter: P
Question
Print CalculatorPeriodic Table Question 14 of 17 Map When the oxide of generic metal M is heated at 25.0 , only a negligible amount of M is produced. MO2(s) -M1(s) +02(g) (70-287.2 kJ/mol When this reaction is coupled to the conversion of graphite to carbon dioxide, it becomes spontaneous What is the chemical equation of this coupled process? Show that the reaction is in equilibrium, include physical states, and represent graphite as C(s) What is the thermodynamic equilbrium constant for the coupled reaction? Number K1.99x 101 View the hint by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the hint.Explanation / Answer
C(graphite) + O2 (g) <----> CO2 ( g) , dGo process = -394.39 KJ
now when both reactions are combined ( i.e coupled) dGo = 287.2-394.39 = -107.19 KJ = -107190 J
we have dGo rxn = - RT ln K
-107190 = -8.314 x 298 ln K
K = 6.157 x 10^ 18
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.