3.) Ethanol has a specific heat of 2.4 J/g K. How much energy is needed to raise
ID: 960116 • Letter: 3
Question
3.) Ethanol has a specific heat of 2.4 J/g K. How much energy is needed to raise 100.0 ml of ethanol from 25.0 °C to 50.0 °C. (d = 0.789 g/ml)
4.) A 12.18 g sample of a metal is heated to 65.00 °C and added to 25.00 g of water in a calorimeter. The water temperature rises from 25.55 °C to 27.25 °C. What is the specific heat capacity of the metal?
5.) A 24.2 g lead slug (c= 0.128 J/g oC) is heated to 200.0 C and dropped into 100.0 ml of water (d = 1.00g/ml; c = 4.184 J/g oC) at 22.0 oC. What is the final temperature of the system?
6.) A 0.500 g of carbon is combusted in a bomb calorimeter. 393.5 kJ/mol of heat is released with respect to carbon. The change in temperature in the calorimeter is 1.75 K.
A. What is q of the reaction?
B. What is the c of the calorimeter in kJ/K?
Explanation / Answer
3.) Ethanol has a specific heat of 2.4 J/g K. How much energy is needed to raise 100.0 ml of ethanol from 25.0 °C to 50.0 °C. (d = 0.789 g/ml)
Q = m*Cp*(Tf-Ti)
m = d*V = 100*0.789 = 78.9 g
Q = 78.9*2.4*(50-25) = 4734 J
NOTE: Please consider posting multiple questions in different set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.