Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blood-volume determination was carried out on a patient by injection with 20.0

ID: 960033 • Letter: A

Question

A blood-volume determination was carried out on a patient by injection with 20.0 mL of blood that had been radioactively labeled with Cr-51 to an activity of 4.10 microCi/mL. After a brief period to allow for mixing in the body, blood was drawn from the patient for analysis. Unfortunately, a mixup in the laboratory prevented an immediate analysis, and it was not until 17.0 days later that a measurement on the blood was made. the radiation level was determined to be .00935 microCi/mL. If 51Cr has t1/2=27.7 days, what is the volume of blood in the patient?

Explanation / Answer

A = A0e-t ;

Where A= activity in time t

                 A0= initial activity at t=0

= 0.693/ t1/2 = 0.693/ 27.7 = 0.0250 day-1

According to the formula;

T = - / ln (A/ A0)

17.0 = - 0.0250 / 2.303 log ( .00935 x V / 4.10 x 20),

where V= volume of blood in the patient

V= 8757.168 ml

V = 8757.168 ml (Volume of blood in the body)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote