Assume that the complete combustion of one mole of glucose to carbon dioxide and
ID: 959910 • Letter: A
Question
Assume that the complete combustion of one mole of glucose to carbon dioxide and water liberates 2870 kJ/mol (?G°' = –2870 kJ/mol). If one contraction cycle in muscle requires 59 kJ, and the energy from the combustion of glucose is converted with an efficiency of 41% to contraction, how many contraction cycles could theoretically be fueled by the complete combustion of one mole of glucose? Round your answer to the nearest whole number.
sapling learning Assume that the complete combustion of one mole of glucose to carbon dioxide and water liberates 2870 kJmol (AG" =-2870 kJ/mol). If one contraction cycle in muscle requires 59 KJ, and the energy from the combustion of glucose is converted with an efficiency of 41% to contraction, how many contraction cycles could theoretically be fueled by the complete combustion of one mole of glucose? Round your answer to the nearest whole number Number cycles per mole glucose Suit A Previous O Give Up & View Solution O Check Answer O Next a ExitExplanation / Answer
Energy availaible for muscle contraction per mole glucose combusted = 41 % of 2870 kJ = 1176.7 kJ
Energy required for one contraction cycle in muscle = 59 kJ
No. of contraction cycles per mole of glucose burnt = Energy availaible for muscle contraction per mole glucose combusted / Energy required for one contraction cycle in muscle
= 1176.7 / 59 = 19.94 = approx 20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.