Determine the vapor pressure of a solution at 25degreeC that contains 76.6 g of
ID: 959336 • Letter: D
Question
Determine the vapor pressure of a solution at 25degreeC that contains 76.6 g of glucose (C6H1206) in 250.0 mL of water. The vapor pressure of pure water at 25degreeC is 23.8 torr. A) 70.8 torr B) 72.9 torr C) 23.1 torr D) 22.9 torr E) 7.29 torr 23) Determine the partial pressure of oxygen necessary to form an aqueous solution that is 7.1 x 10-4 M O2 at 25degreeC. The Henry's law constant for oxygen in water at 25degreeC is 1.3 x 10-3 M/atm. A) 1.1 atm B) 0.92 atm C) 0.88 atm D) 1.8 atm E) 0.55 atm Answer:Explanation / Answer
22.
m = 76.6 g of sucrose
mol = mass/MW = 76.6/342.2965 = 0.22378 mol
V = 250 ml off water = 250 g
mol water = mass/MW = 250/18 = 13.8 mol
total = 13.8+0.22378 = 14.02378
x of sucrose = 0.22378 /14.02378 = 0.01595
then
dP = xsolute*P° = 0.01595*23.8 = 0.36685
Pfinal = 23.8 -0.36685 = 23.43315 mm HGnearest answer is C
2)
M = HP
7.1*10^-4 = (1.3*10^-3)(Pi)
Pi = (7.1*10^-4)/(1.3*10^-3) = 0.546 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.